Mamo, tato ratuj

Prowadzi: 

18:00

czwartek,

07 stycznia 2021

Pediatra gastroenterolog: Ból brzucha u dzieci w 80 procentach spowodowany jest przez stres

Kiedy dziecko rośnie, nie zawsze wszystkie jego układy i organy nadążają za tempem tego wzrostu. Dlatego pojawić się mogą bóle kończyn, odczuwane zwłaszcza nocą, a także migreny z omdleniami i bóle brzucha- mówiła w Radiu Gdańsk prof. dr hab. Barbara Kamińska, specjalistka pediatrii i gastroenterologii z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Bóle wzrostowe pojawiają się już u 4-latków, ale mogą je odczuwać też dzieci starsze. Najczęściej trwa to kilka miesięcy. Ważne jest, że bóle wzrostowe dotyczą obu kończyn i nie można ich konkretnie zlokalizować. Dziecko skarży się, że "nogi bolą", ale nie potrafi pokazać, w którym konkretnie miejscu - mówiła profesor w rozmowie z Joanną Matuszewską. Tłumaczyła, że jeśli boli jedna noga, albo skargi dotyczą innych kości np. łopatki, to trzeba się skonsultować z lekarzem. 

Prof. Kamińska mówiła też o bólach brzucha. Jej zdaniem 80 procent z nich dotyczy czynników poza układem pokarmowym. - To najczęściej stres a dzieci właśnie bólami brzucha na niego reagują. Stres wywołuje m.in sytuacja w rodzinie, szkole, czy relacje z rówieśnikami. Pozostałe 20 procent dolegliwości bólowych, związanych jest z układem pokarmowym, z czego większość powodują zaparcia - mówiła pediatra.

bol glowy
Fot. pixabay.com/Victoria Borodinowa

Dodała, że warto na to zwrócić uwagę, gdy dziecko zaczyna chodzić do przedszkola albo szkoły. - Dzieci mają problem z toaletą poza domem. Wtedy najczęściej zmienia się ich dieta i pory posiłków, ale też nie chcą korzystać z toalety w placówkach - tłumaczyła prof. Kamińska. W jej opinii uważać trzeba na bóle brzucha, którym towarzyszą wymioty, zwłaszcza jeśli pojawiają się rano. 

W audycji była też mowa o bólach głowy, omdleniach i migrenach u dzieci, oraz ich przyczynach.