Mamo, tato ratuj

Prowadzi: 

18:00

czwartek,

10 grudnia 2020

Dermatolog: Trądzik młodzieńczy trzeba leczyć. Coraz częściej mają go dzieci poniżej 11 roku życia

Trądzik młodzieńczy kojarzy się z okresem dorastania. Tymczasem mogą go mieć już nawet 7-8 letnie dzieci. - Zwykle trądzik występuje u nastolatków, ale coraz częściej jako dermatolog obserwuję go u znacznie młodszych dzieci - mówiła w Radiu Gdańsk dr Katarzyna Szymańska, dermatolog ze szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.
Lekarz poinformowała, że wpływ na pojawienie się trądziku ma genetyka, ale też to, co jemy. - Osoby z trądzikiem powinny unikać produktów mlecznych, ale też mięsa z niepewnych źródeł, gdyż istnieje ryzyko dodawania hormonów do paszy dla zwierząt - mówiła w rozmowie z Joanną Matuszewską.

pikel
fot.pixabay.com 

Tłumaczyła, że trądzik można wyleczyć, ale to długi proces, który może trwać nawet 10 lat. - Średnio leczenie trwa od 3 do 5 lat, ale ważna jest też potem terapia podtrzymująca. Jeśli ktoś trądziku nie będzie leczył, zmiany mogą się pogłębiać. Nie wolno też przy nich manipulować, wyciskać, czy rozdrapywać. To może w konsekwencji prowadzić do powstania blizn - mówiła dermatolog.

Rodzic powinien przyprowadzić dziecko do dermatologa, gdy zmiany zaczynają mieć charakter zapalny. - Kiedy np. w miejscu tzw. wągra, pojawia się bolesna grudka. Wtedy takie zmiany najlepiej pokazać lekarzowi- dodała.