Mamo, tato ratuj

Prowadzi: 

18:00

czwartek,

03 grudnia 2020

Terapeuta Monaru: Młodzież częściej niż przed pandemią zażywa leki psychotropowe

Izolacja spowodowała, że młodzież ma utrudniony dostęp do środków psychoaktywnych. To jednak nie znaczy, że ich nie ma. One są dostępne, ale nie od razu, nie w każdej chwili - mówiła w Radiu Gdańsk Izabela Kozłowska, pedagog i terapeuta w Stowarzyszeniu Monar.
Specjalistka, która dyżuruje m.in w poradni leczenia uzależnień, prowadzonej przez Monar w Gdańsku zauważyła, że obecnie młodzi ludzie częściej sięgają po leki psychotropowe. 

- Jest czarny rynek tych leków. Nastolatki je biorą a jedna tabletka to koszt 5-10 zł. Apeluję do rodziców, żeby zwrócili uwagę, czy ich dzieci nie posiadają nieznanych leków, których nie powinny mieć - mówiła w rozmowie z Joanną Matuszewską. 

W audycji mówiła też, że jeśli rodzic podejrzewa, że jego dziecko mogło mieć kontakt z narkotykami, może na początku sam porozmawiać z terapeutą. - Nie musi od razu przyprowadzać dziecka, bo jeśli jego podejrzenia pokażą się nieprawdziwe, może to nadszarpnąć zaufanie do rodzica- mówiła Izabela Kozłowska.

iza kozlowska 2
For. Archiwum prywatne

Dodała, że należy zadzwonić do poradni, można też np. przesłać zdjęcia znalezionych u dziecka tabletek. Specjaliści od uzależnień potrafią rozpoznać środki odurzające i doradzą co robić.

Poradnia Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień Monar w Gdańsku znajduje się na ul. Srebrniki 9, tel. 58 302 04 42