Mamo, tato ratuj

Prowadzi: 

18:00

czwartek,

24 września 2020

Psycholog: Nastolatki nie znoszą, kiedy rodzic się za bardzo martwi i nie darzy zaufaniem

Jeśli nastolatek chce być traktowany przez rodziców jak dorosły, trzeba mu wyjaśnić, że to nie tylko prawa, ale też obowiązki - mówił w Radiu Gdańsk Adam Mańkowski, psycholog, nauczyciel i doradca zawodowo-edukacyjny, koordynator zespołu tutorskiego oraz psychologicznego Thinking Zone.
- Trzeba w rozmowie z dzieckiem rozkruszyć ten mit dorosłości, zmienić założenie związane z tym "jestem dorosły". Powiedzieć "nie, jeszcze nie jesteś dorosły, zapraszam cię do świata dorosłych, ale na dojrzałych i dorosłych warunkach". Dziecko musi rozumieć, że dorosłość wiążę się nie tylko z przywilejami, ale też z obowiązkami - mówił w rozmowie z Joanną Matuszewską. 
 
Psycholog wyjaśniał, że młodzież w okresie dorastania jest pełna sprzeczności, emocji, ale też uważnie obserwuje rodziców. - Nastolatki nie znoszą, gdy rodzic się za bardzo martwi, je szufladkuje, jest protekcjonalny, nie daje im kontroli i nie darzy zaufaniem. To są konkrety, które warto żeby wybrzmiały w ramach fajnej, ciepłej rozmowy z dzieckiem- tłumaczył Adam Mańkowski. 

mankowski 1
Fot. Archiwum prywatne

Gość Radia Gdańsk tłumaczył też dlaczego to na rodzica spada fala frustracji, złości i innych emocji nastolatka i jak sobie z tym poradzić.