Mamo, tato ratuj

Prowadzi: 

18:00

czwartek,

06 lutego 2020

W grupie łatwiej walczyć z nałogiem. W Trójmieście działa wspólnota Anonimowych Narkomanów

Wzajemne wsparcie, by wytrwać w abstynencji, tym zajmują się wspólnoty Anonimowych Narkomanów. Na terenie Trójmiasta organizowane są spotkania dla osób, które są uzależnione, ale chcą wytrwać w czystości od narkotyków- mówił w Radiu Gdańsk Piotr, jeden z członków wspólnoty.
Dodał, że organizowane są też otwarte mityngi, na które mogą przyjść rodzice uzależnionych nastolatków. - Taki rodzic pozna mechanizm działania narkotyków, będzie mu łatwiej zrozumieć dziecko i mu pomóc - mówił.

W programie prowadzonym przez Joannę Matuszewską udział wzięła też Magda, która również jest członkinią wspólnoty. - Wiadomo, że w grupie łatwiej przetrwać. Wszyscy jesteśmy równi a nasze spotkania to wymiana doświadczeń. Osoba która jest nowa, może czerpać z doświadczenia mających dłuższy staż we wspólnocie.

friends
Fot. Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Program  wychodzenia z uzależnienia realizowany przez wspólnotę Anonimowych Narkomanów opiera się na Zasadzie 12 kroków, z których pierwszy to przyznanie, że jest się bezsilnym wobec narkotyków. - Ostatni to chęć dzielenia się swoim doświadczeniem z innymi osobami uzależnionymi. Bo uzależnieni pozostajemy do końca życia, uczymy się jednak funkcjonować bez narkotyków - mówił Piotr. 

Na Pomorzu działają obecnie 24 grupy anonimowych narkomanów. Spotkania odbywają się cyklicznie w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.