Mamo, tato ratuj

Prowadzi: 

21:11

czwartek,

30 stycznia 2020

Nastolatek ciągle chce więcej pieniędzy? Terapeuta: To normalne, że stara się o "podwyżkę". Uczy się negocjacji

Pójście dziecka do szkoły to dobry moment, żeby zaczęło uczyć się gospodarowania pieniędzmi. - Kieszonkowe najlepiej wypłacać w formie tygodniówki - mówiła w Radiu Gdańsk certyfikowana psychoterapeutka Małgorzata Mont z Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. 
Tłumaczyła, że jeśli dziecko wyda cała kwotę jednego dnia, powinno zaczekać na kolejne pieniądze a nie dostać je od razu. Radziła też jak rozmawiać z dziećmi o wartości pieniądza i zrobić kiedy nastolatek dopomina się wzrostu kieszonkowego. - To normalne, że będzie chciał "podwyżki", rozmowa na ten temat to nauka negocjacji. Kiedyś mu się to przyda, gdy będzie negocjował wysokość swojej pensji - mówiła w rozmowie z Joanną Matuszewską.

Terapeutka tłumaczyła, że dziecko powinno wcześniej zostać poproszone o przygotowanie argumentów, dlaczego potrzebuje wyższego kieszonkowego. 

mont1
Na zdj. Małgorzata Mont. Fot. Joanna Matuszewska

W audycji była też mowa o tym, jak powinno wyglądać przekazywanie pieniędzy dziecku w prezencie. Czy rodzice powinni kontrolować ile środków ma ich pociecha oraz co robić, jeśli dziecko wydaje pieniądze niezgodnie z umową, jaką zawarło z rodzicami.