Mamo, tato ratuj

Prowadzi: 

18:00

czwartek,

23 stycznia 2020

Psycholog: Nastolatek na wieść o ciężkiej chorobie rodzica, może bać się o siebie

Jeśli rodzic ciężko zachoruje, tej informacji nie wolno ukrywać przed dziećmi - mówiła w Radiu Gdańsk psycholog dr Milena Lachowicz z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Dziecko czuje że coś się dzieje i jeśli się z nim nie rozmawia, zacznie szukać informacji na własną rękę.
- Wiadomość o chorobie powinna być przekazana w sposób zrozumiały i dostosowany do wieku. Dziecko, nawet małe jest uważnym obserwatorem i doskonale wyczuwa napięcie panujące w rodzinie. Nam się wydaje, że ono nie rozumie, ale to nieprawda. Kiedy w rodzinie ktoś choruje, to dotyczy to całego jego otoczenia - mówiła w rozmowie z Joanną Matuszewską. 
 
Psycholog poinformowała, że informacje przekazywane dziecku należy dostosować do jego wieku. Rozmowa powinna odbyć się w sprzyjających warunkach, a nie przypadkiem. Poza tym jeśli dorosły, który przekazuje trudne informacje nie jest np. w stanie opanować płaczu, to rozmawiać powinna inna bliska dziecku osoba.

milena lachowicz1 
Fot. Joanna Matuszewska

Dr Milena Lachowicz mówiła w audycji także o tym jak nastolatek może zachowywać się na wieść o chorobie np. jednego z rodziców. - On może czuć realne zagrożenie dla siebie, lęk że jego życie legnie w gruzach. Może też czasowo nie chcieć patrzeć na cierpienie bliskiej osoby i spędzać w domu mniej czasu niż wcześniej. Po prostu "uciekać" do znajomych, w inne aktywności- mówiła specjalistka.