Mamo, tato ratuj

Prowadzi: 

18:00

czwartek,

16 stycznia 2020

Psycholog: Nastolatek stale szuka nowych wyzwań, bo chce być w czymś najlepszy

Nastolatki mogą się wydawać niewytrwałe, bo nie potrafią zająć się na stałe jedną aktywnością. - Porzucają ją, gdy pojawi się pierwsza bariera i trudność- mówiła w Radiu Gdańsk psycholog kliniczny, psychoterapeuta i coach Sylwia Barsow, koordynator Zespołu Psychologów w szpitalu klinicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Nastolatek jest pod presją, żeby być dobrym. To wynika z oczekiwań otoczenia, z mody na "bycie jakimś", która szerzy się w mediach społecznościowych. Stąd często dziecko coś zaczyna, na krótko ma jakieś hobby, po czym zaczyna się interesować czymś zupełnie innym. Rodzic musi zrozumieć, że to poszukiwania, na które trzeba pozwolić, dać dziecku na nie przestrzeń - mówiła ekspert w rozmowie z Joanną Matuszewską. 

nuda pixabay
Fot. Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Psycholog podkreślała, że poszukiwania pasji i zainteresowań to u nastolatków normalne. Jednak rodzice nie powinni zmuszać ich do realizowania swoich rodzicielskich pomysłów. - Jeśli ktoś od lat grał na pianinie, bo rodzice to proponowali i w wieku nastu lat straci tym zainteresowanie, pozwólmy mu szukać dalej - tłumaczyła Sylwia Barsow. 

W audycji była też mowa o tym, jak rodzice mogą zareagować, kiedy ich dziecko mówi "nudzi mi się".