Magazyn Ekologiczny

Prowadzi: 

11:30

sobota,

19 maja 2018

Piknik "Bioróżnorodność, poznaj by zachować" czyli o przyrodzie rodzimej w Parku Reagana

„Cudze chwalicie swego nie znacie”, to utarte już powiedzenie pasuje jak ulał do myśli przewodniej X pikniku "Bioróżnorodność - poznaj, by zachować" PRZYRODA RODZIMA - ODKRYWAMY RAZEM JEJ TAJEMNICE!!! 

Audycja jest relacją z X Pikniku Bioróżnorodność - poznaj, by zachować" zorganizowanego przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku oraz Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych i wielu innych partnerów. Na ponad 40 różnych stoiskach umiejscowionych w Parku Reagana można porozmawiać o roślinach, zwierzętach i ochronie przyrody  oraz gatunkach inwazyjnych.

Piknik Bioróżnorodność
Na pikniku każdy może zostać pszczelarzem. Fot.RG

Mamy tendencję do porównywania - gdzieś morze zawsze jest cieplejsze, kwiaty bardziej okazałe, trawa bardziej zielona, ptaki bardziej kolorowe a owoce smaczniejsze. Chętnie zachwycamy się tym, co na „podwórku u sąsiada”. Modnie jest pić koktajl z nasionami chia, sadzić w ogrodzie astry nowobelgijskie, dodawać do owsianki jagody goji a do obiadu puree z topinamburu. Ale w przyrodzie - jak w życiu - lepsze jest wrogiem dobrego. Czasem warto zatrzymać się w tym całym „próbowaniu”, porównywaniu i docenić to, co jest tu i teraz! Docenić tę różnorodność, która jest tylko nasza. Te gatunki, które w tym unikalnym zestawieniu występują tylko u nas. Zatem, na przekór modzie, w ogrodzie posadź malwy, owsiankę zjedz z siemieniem lnianym, nad rzeką spróbuj wypatrzeć zimorodka a kupując ryby miej na uwadze certyfikaty połowów służące także morświnom. Podczas wakacji zachwycaj się tradycyjnym krajobrazem, zapachem macierzanki i chrup papierówki.

Teatr Delikates
Na pikniku można spotkać "fachowców" z Teatru Delikates. Specjalistów od lania wody. Fot.RG

Włodzimierz Raszkiewicz/CIEE