Lech Kaczyński – Zainspirowany Niepodległością

Prowadzi: 

18:30

poniedziałek,

01 października 2018

Lech Kaczyński zabiegał o zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego

Budowa pierwszego w basenie Morza Bałtyckiego gazoportu w Świnoujściu i projekt Baltic Pipe 2, czyli planowany gazociąg łączący Norwegię i Polskę - o tych dwóch inicjatywach prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, które miały zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne, mówi w audycji Janusz Kowalski.
W 2008 roku był analitykiem ds. Bezpieczeństwa Energetycznego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. W 2007 roku uczestniczył w pracach Prezydenckiego Szczytu Energetycznego w Krakowie i kontynuacji tego spotkania w Wilnie. Obserwował Lecha Kaczyńskiego, który na arenie międzynarodowej zabiegał o wystarczające dla naszego kraju dostawy paliw.

- Odświeżył i skonstruował nowy pomysł na budowę korytarza transportu ropy naftowej z regionu Morza Kaspijskiego, z Azerbejdżanu przez Gruzję i Ukrainę do Polski - mówi Janusz Kowalski. Podkreśla, że to uniezależniłoby nasz kraj od dostaw surowca z Rosji.

- Ta alternatywa umożliwiałaby transport od 10 do 40 mln ton ropy naftowej. Wtedy nasze zapotrzebowanie wynosiło 16-17 mln ton. Był realizowany duży projekt rozbudowy Rafinerii Gdańskiej. Pozostała część surowca mogłaby być transportowana przez Gdańsk na rynki całego świata.

Autorem scenariusza audycji jest Adam Chmielecki, współautor książek "Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949–2005" oraz "Prezydent: Lech Kaczyński, 2005-2010". Współautorką audycji jest Marzena Bakowska.