Lech Kaczyński – Zainspirowany Niepodległością

Prowadzi:  Marzena Bakowska i Adam Chmielecki

22:05

czwartek,

02 sierpnia 2018

"To był rasowy związkowiec". Relacje prezydenta Lecha Kaczyńskiego z NSZZ Solidarność

Dla Lecha Kaczyńskiego naturalnym było, że wspierał NSZZ Solidarność po tym, jak został prezydentem Polski. Był wcześniej aktywnym członkiem organizacji, przez pewien czas jego wiceprzewodniczącym.
- Związek był czymś, co stanowiło kościec, podstawę wielkiej konstrukcji do walki z komunizmem, którą zbudowali Polacy (...). Ale później przyszły nowe zadania, już ściśle związane z reprezentowaniem interesów milionów ludzi, którzy utrzymują się z pracy najemnej, milionów ludzi, którzy są po prostu pracownikami. Tacy ludzie byli, są i będą największą grupą w społeczeństwie - mówił prezydent Kaczyński 28 września 2006 roku w Szczecinie, gdzie odbywał się XX Zjazd Krajowy NSZZ "Solidarność".

O relacjach prezydenta Lecha Kaczyńskiego ze związkowcami opowiada ówczesny szef Solidarności Janusz Śniadek. Dzieli się także osobistymi wspomnieniami, między innymi mówi o swoim przemówieniu podczas pogrzebu 18 kwietnia 2010.

- To było dla mnie, nie mam cienia wątpliwości, najważniejsze w życiu wystąpienie - mówi Janusz Śniadek. - Z jednej strony Lech Kaczyński, jego osobowość, jego postać, dodają blasku ideom Solidarności. Z drugiej strony poparcie i identyfikacja ludzi Solidarności z Lechem Kaczyńskim, powoduje, że ta idea nabiera większego znaczenia dla kolejnych pokoleń Polaków - mówi poseł PiS.

Autorem scenariusza audycji jest Adam Chmielecki, współautor książek "Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949–2005" oraz "Prezydent: Lech Kaczyński, 2005-2010". Współautorką audycji jest Marzena Bakowska.

Na zdjęciu: Prezydent Lech Kaczyński przemawia na XX Zjeździe Krajowym NSZZ "Solidarność" 28 września 2006 roku w Szczecinie. Fot. Kancelaria Prezydenta RP