Lech Kaczyński – Zainspirowany Niepodległością

Prowadzi:  Marzena Bakowska i Adam Chmielecki

22:05

czwartek,

07 czerwca 2018

Silna Polska w zjednoczonej Europie. Polityka zagraniczna, kreowana przez Lecha Kaczyńskiego

Niepodległa Polska, która jest w Unii Europejskiej z swym doświadczeniem i historią. Silne poparcie naszego kraju dla państw Europy Wschodniej i Kaukazu, w tym Gruzji, które nie chcą zależności od Rosji. Strategiczny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. To tylko niektóre z koncepcji polityki zagranicznej byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które zostały przybliżone w audycji.

Gościem Radia Gdańsk była jedna z jego najbliższych współpracownic, była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga. Omawiając różne koncepcje Lecha Kaczyńskiego podkreślała, że zawsze patrzył na politykę zagraniczną w sposób całościowy. Przekładał też różne, lokalne inicjatywy na cele strategiczne. Tak było między innymi z poparciem niepodległości Gruzji. Z jego inicjatywy 12 sierpnia 2008 roku w wiecu w stolicy tego kraju, Tbilisi, wzięli udział prezydenci Estonii, Litwy i Ukrainy oraz premier Łotwy.

prezydentsrodek

Fot. prezydent.pl


- Jesteśmy tutaj, żeby wyrazić całkowitą solidarność (...). Jesteśmy po to, żeby podjąć walkę. Po raz pierwszy od dłuższego czasu nasi sąsiedzi z północy, dla nas także ze wschodu, pokazali twarz, którą znamy od setek lat. Ci sąsiedzi uważają, że narody wokół nich powinny im podlegać. My mówimy "nie"! Ten kraj to Rosja - mówił prezydent Polski. W audycji przypominamy jego archiwalne wypowiedzi.

Autorem scenariusza audycji jest Adam Chmielecki, współautor książek "Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949–2005" oraz "Prezydent: Lech Kaczyński, 2005-2010". Współautorką audycji jest Marzena Bakowska.