Lech Kaczyński – Zainspirowany Niepodległością

Prowadzi: 

22:05

czwartek,

03 maja 2018

Ryzykując karierę naukową, jako prawnik pomagał robotnikom. "To był skarb dla WZZ Wybrzeża"

Lech Kaczyński był bezcennym współpracownikiem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, ponieważ uchodził za wybitnego specjalistę prawa pracy - mówi Krzysztof Wyszkowski, jeden z założycieli organizacji. - Takich specjalistów na rynku było niewielu, a tych, którzy chcieliby nam pomagać nie było wcale. Lech Kaczyński był wyjątkowy, pracowity, niesłychanie uczynny. Skarb dla WZZ Wybrzeża.

Druga audycja "Lech Kaczyński - Zainspirowany Niepodległością" dotyczy pomocy Lecha Kaczyńskiego jako prawnika w ramach Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Pod koniec lat 70. szkolił robotników z zakresu prawa pracy i pomagał im przygotowywać pisma w związku z represjami.

O tych faktach przypomina w audycji Krzysztof Wyszkowski. Podkreśla, że późniejszy prezydent Polski narażał wtedy swoją karierę naukową, współpracując z opozycją. Był bowiem asystentem na Uniwersytecie Gdańskim i przygotowywał doktorat. Już jako prezydent, Lech Kaczyński wręczył 3 maja 2006 roku Ordery Orła Białego dwójce działaczy WZZ - Annie Walentynowicz i Andrzejowi Gwieździe.

- Mamy przedstawicieli niewielkiej grupki szaleńców Wolnych Związków Zawodowych. Grupki, która, wydawało się, nie ma żadnych szans. W tamtych czasach istniała wyobraźnia na to, co nazywamy opozycją inteligencką. A w Gdańsku udała się zupełnie inna opozycja - opozycja robotnicza. I bez niej nie było by Solidarności. To olbrzymi, nieprawdopodobny sukces. Jestem wysoce zaszczycony, że mogę brać w tym jakiś niewielki udział - mówił prezydent Lech Kaczyński.

Autorem scenariusza audycji jest Adam Chmielecki, współautor książek "Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949–2005" oraz "Prezydent: Lech Kaczyński, 2005-2010". Współautorką audycji jest Marzena Bakowska.