Jak działa świat

Prowadzi: 

16:05

sobota,

18 sierpnia 2018

Brexit coraz bliżej. Jaka jest pozycja premier Wielkiej Brytanii i czy są potencjalni następcy Theresy May?

Sprawa Brexitu cały czas budzi emocje. W lipcu, premier Theresa May przedstawiła swoje postulaty dotyczące wyjścia z Unii Europejskiej. Zostały one odrzucone przez Brukselę, w dodatku podzieliły angielski rząd. Dwóch ministrów podało się do dymisji, minister ds. Brexitu oraz minister spraw zagranicznych.

Gościem Wojciecha Sulecińskiego w audycji Jak Działa Świat był Grzegorz Drymer, wieloletni dziennikarz BBC oraz korespondent polskich mediów za granicą.

Prowadzący program pytał o pozycję Theresy May w angielskiej polityce. - Od dwóch lat wisi na włosku, ale wydaje się, że nikt nie chce jej zmienić przed wejściem Brexitu w życie - opowiadał Grzegorz Drymer. Dodał także, że w tej chwili brakuje odpowiednich osób, które mogłyby zastąpić urzędującą premier.


Jedynym potencjalnym kandydatem jest Boris Johnson, były minister spraw zagranicznych i przyjaciel Donalda Trumpa. O byłym szefie brytyjskiego MSZ było niedawno głośno za sprawą opublikowana przez niego felietonu, w którym szydził z burek muzułmanek. Porównywał je do brytyjskich skrzynek na listy i bankowych rabusiów. 

- Donald Trump uważa, że to byłby najlepszy lider dla Wielkiej Brytanii, chociaż o nim Boris Johnson też niezbyt pięknie pisał w swoich felietonach. Ale w Wielkiej Brytanii ta rekomendacja nie została zauważona. Jego notowania poszły znacznie w górę po żartach z burek - kontynuował Grzegorz Drymer.