Inne audycje

czwartek,

05 maja 2016

15:29

Prof. Januszajtis: "Mamy w Gdańsku więcej ratuszy niż w jakimkolwiek innym mieście"

- Mamy w Gdańsku trzynaście ratuszy, z których siedem do dzisiaj istnieje jako budynki. To więcej niż w jakimkolwiek innym mieście Polski - mówił w Radiu Gdańsk prof. Andrzej Januszajtis.

O ratuszach ze znawcą historii Gdańska rozmawiała Beata Szewczyk. - Do czterech opisanych ratuszy można dodać Ratusz tzw. Bezpośredniego Miasta Chełm, budynek obecnego Urzędu Miejskiego i tzw. Ratusz Nowy, czyli obecną siedzibę Rady Miasta. Pomyśleć, że mieliśmy siedem ratuszy. A tak naprawdę było ich nawet jeszcze więcej - zaznaczył profesor.

RATUSZ Z FIGURĄ ZYGMUNTA AUGUSTA NA SZCZYCIE

- Pierwszy to Ratusz Miasta na prawie Lubeckim. Gdańsk otrzymał prawo lubeckie i musiał mieć jakąś siedzibę władzy. Mógł być na skrzyżowaniu Rajskiej i Heweliusza na Starym Mieście. Był, ale nie wiemy dokładnie gdzie. Na pewno jednak taki ratusz istniał. Na Prawym Mieście ratusz istnieje do dzisiaj. Nie jest ratuszem, ale muzeum. To jeden z najpiękniejszych ratuszy na świecie, z figurą Zygmunta Augusta na szczycie - wyliczał prof. Januszajtis.

13-LETNIE MŁODE MIASTO Z RATUSZEM

Jako kolejny gdański ratusz profesor wskazał Ratusz Starego Miasta. - Był od zawsze. Po połączeniu dzielnic pod władzę Głównego Miasta przez Kazimierza Jagiellończyka wydawało się, że nie będzie potrzebny, ale jednak zachował szczątkową funkcję. Był też Ratusz Młodego Miasta na terenie Stoczni Gdańskiej. Niestety kiedy gdańszczanie poddali się pod władzę króla polskiego, rozebrali 13-letnie miasto razem z ratuszem - dodał.

RYBACY TEŻ MIELI SWÓJ RATUSZ

- Był też Ratusz Osieka, czyli tzw. polski. Osiek to dzielnica na prawie polskim założona przez Krzyżaków, którzy przenieśli tam rybaków w grodu gdańskiego. Oni też mieli swój ratusz. Z kolei Ratusz w Chełmie założyli Prusacy. Ratusz stał na placyku, uległ zniszczeniu w czasie wojen napoleońskich. Cegły poszły na budowę na Górze Gradowej - tłumaczył profesor.

RATUSZE OLIWY I WRZESZCZA

Znawca historii Gdańska zwrócił też uwagę na ratusze Oliwy i Wrzeszcza. - Oliwa była gminą wiejską, ale była tam rada i wójt. Urzędowali w Domu Zarazy, to była wielka brama do całego zespołu Klasztoru Oliwskiego. Później przeniesiono radę do budynku przy ulicy Opata Rybińskiego, a potem do szkoły, która dzisiaj już nie istnieje. Ratusz Wrzeszcza to była siedziba straży miejskiej, na rogu Dmowskiego, przy starym rynku Wrzeszcza, przed obecną Galerią - opisywał w Radiu Gdańsk prof. Januszajtis.

Posłuchaj audycji:


mich