Inne audycje

poniedziałek,

06 lipca 2015

10:29

Nowy kryminał Agnieszki Pruskiej. Bohaterem ponownie komisarz Uszkier [AUDIO]

Komisarz Uszkier znów na tropie. Gdańska autorka kryminałów Agnieszka Pruska właśnie wydała kolejną książkę w sam raz na wakacje. Pisarka była gościem Iwony Borawskiej w programie "Wspólne czytanie z Radiem Gdańsk".
Pierwsza historia z nadkomisarzem Barnabą Uszkierem w roli głównej opisana została w powieści "Literat". Fabuła zaczyna się od sensacyjnego znaleziska w wykopie przy ul. Hallera w Gdańsku. Poranny biegacz natknął się tam na... ludzką mumię. Śledztwo w sprawie prowadzi komisarz Uszkier. Pomagają mu współpracownicy - marudny, ale zdecydowany szef i policyjna psycholog.

W najnowszej książce Agnieszki Pruskiej "Hobbysta" zwłoki niezidentyfikowanego mężczyzny znaleziono na poligonie w okolicach jeziora Krosino. Tam właśnie wypoczywa rodzina Uszkiera, a jego dwaj synowie żądni są mocnych, wakacyjnych wrażeń. Premiera powieści odbyła się 25 czerwca. - Dzieci Uszkiera są bardzo ciekawskie, chcą zostać detektywami i koniecznie coś znaleźć. A skoro wszędzie ich pełno, to rzeczywiście coś znajdują. Co takiego - nie zdradzę, opowiada o fabule "Hobbysty" autorka.

Na antenie Radia Gdańsk Agnieszka Pruska opowiadała o tym, że praca w policji nie należy do najłatwiejszych. By dojść do prawdy, trzeba zwracać uwagę na szczegóły i być niezwykle cierpliwym. - Mam znajomych policjantów, z którymi wszystko konsultuję. To nie jest tak, że policja od razu trafia na trop i wszystko wie. W książce dochodzenie jest bardzo trudne do opisania, bo nikt przez dziesięć stron nie chce czytać, że nic nowego się nie wydarzyło, że kolejny świadek nic nie powiedział, ale i tak trzeba było go przesłuchać.

hobbystaW książce dokładnie przedstawione jest dochodzenie prowadzone przez policję - analiza zdjęć, przesłuchania świadków, tworzenie portretów pamięciowych. Jak wyjaśnia Agnieszka Pruska, to dlatego w książce występuje wielu bohaterów drugoplanowych. - Ponieważ zwłoki zostają znalezione na terenie wypoczynkowym, przesłuchiwani są także wczasowicze. Mogli się przecież nie znać osobiście z mordercą albo ofiarą, ale zauważyć jakieś ważne szczegóły.

Jak zauważyła prowadząca audycję Iwona Borawska, w książkach Agnieszki Pruskiej metody śledcze, które znamy z zagranicznych seriali są przekładane na polski grunt. - Interesuje mnie technika kryminalna, dlatego zwracam na to szczególną uwagę. Wprowadziłam do fabuły entomologa, o którego musiałam zawalczyć z wydawnictwem, żartuje autorka. - Taki entomolog pobiera larwy owadów, część uśmierca, a część bada w stanie żywym, by mieć pełną informację o tym, w jakim są stanie przeobrażała, opowiadała.

Pisarka zaprzecza jakoby komisarz Uszkier był jej alter ego. Mają jednak wiele wspólnych cech m.in. oboje trenują aikido. - Jakby posłuchać ludzi trenujących ten sport, to mówią w hermetycznym języku. Specjalnie w kilku miejscach powieści wrzuciłam zdanie czy dwa mówione w ten sposób. Jest nawet scena, w której Uszkier musi wykorzystać zdobyte na treningach umiejętności, gdy w nocy atakuje go napastnik z nożem i kastetem. Treningi aikido idą w parze z jego zawodem.

Posłuchaj całej audycji "Wspólne czytanie z Radiem Gdańsk":


Agnieszka Pruska urodziła się we Wrocławiu, obecnie mieszka w Gdańsku. Z wykształcenia jest nauczycielką, przez wiele lat pracowała jako informatyk. W 2013 roku wydana została jej pierwsza powieść kryminalna - "Literat". 25 czerwca 2015 roku premierę miało najnowsze wydawnictwo zatytułowane "Hobbysta". Pisze również opowiadania, recenzje i felietony. Z jej publikacjami można zapoznać się na stronie internetowej www.agnieszkapruska.pl

dr/mat