Dobrze mieszkaj

Prowadzi:  Iwona Wysocka

12:30

wtorek,

26 października 2021

Mamy tradycyjne ogrzewanie, ale co jeśli chcemy, żeby było jeszcze trochę cieplej? Architekt radzi

Elektryczne, gazowe i bio-. Kominki to dobry sposób na dogrzanie mieszkania czy domu. Ocieplą pomieszczenie nie tylko fizycznie, ale też sprawią, że stanie się ono przytulne. Między innymi o kominki Iwona Wysocka pytała Joannę Gostkowską, architekta i projektanta wnętrz.

Jest wiele rodzajów kominków, ale wszystkie zazwyczaj nie służą jako podstawowe źródło ciepła w mieszkaniu. - Pamiętajmy, że mówiąc o wszelkiego rodzaju kominkach, biokominkach, kominkach elektrycznych czy gazowych, mówimy raczej o dogrzewaniu się niż o ogrzewaniu. Tego typu kominki pełnią bardziej funkcje estetyczne niż grzewcze, chociaż oczywiście zdarzają się sytuacje, że kominek gazowy jest w stanie ogrzać nam dom - podkreślała Joanna Gostkowska.

Pomieszczenia można dogrzewać też ogrzewaniem podłogowym. Czy jednak można stosować je pod każdym rodzajem paneli? - Ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne różnią się w pewnych aspektach, ponieważ ogrzewanie wodne mniej wpływa na procesy związane z okładziną podłogową. Z kolei maty elektryczne szybko rozgrzewają się do wyższej temperatury i w tym momencie z taką podłogą może się coś wydarzyć - ostrzegała projektantka.