Dobrze mieszkaj

Prowadzi:  Iwona Wysocka

12:30

wtorek,

12 października 2021

Jak ograniczyć ilość folii i plastiku w naszych kuchniach? Ekspertka sugeruje robienie zakupów... na targach

W audycji "Dobrze Mieszkaj" poruszyliśmy temat ekologii w naszych mieszkaniach i domach, a nawet w trakcie robienia zakupów. Joanna Gostkowska, architekt i projektant wnętrz, podpowiedziała, co należy robić, aby w domu nie gromadziły się niepotrzebne, jednorazowe plastikowe pojemniki i torby zakupowe.

- Jeżeli jesteśmy na zakupach, warto wybierać się nie tylko do dużych marketów, ale na przykład na targ. W sytuacji, w której chcemy kupić warzywa na wagę, możemy przyjść z własną torbą na zakupy. Na targ możemy też przyjść z własnym słoikiem czy pudełkiem. W tym momencie ograniczamy ilość kupowanych folii i plastikowych opakowań. To istotne, by zmienić ten nawyk - doradza Joanna Gostkowska.

W programie ponownie rozmawialiśmy także o oszczędzaniu wody. Jak mówi architekt i projektant wnętrz, warto zamienić wannę na prysznic, czy przy okazji remontu zainwestować w bardzo nowoczesną toaletę.

- Jeżeli planujemy odświeżyć naszą łazienkę, warto zastanowić się nad zakupem baterii elektronicznej, czyli uruchamianej na podczerwień. W tym momencie w ogóle nie marnujemy wody. Jeżeli używamy mydła bądź kończymy mycie rąk, ona się automatycznie wyłącza. To bardzo higieniczne, ponieważ nie musimy dotykać tej baterii - wyjaśnia Joanna Gostkowska.

 

 (Fot. Pixabay)