Dobrze mieszkaj

Prowadzi:  Iwona Wysocka

12:35

wtorek,

20 lipca 2021

Co robić, czego nie robić i co mówić? Poradnik dla każdego, kto wynajmuje turystom mieszkanie na wakacje

W kolejnej audycji "Dobrze Mieszkaj na Wakacje" poruszamy temat krótkoterminowego wynajmu mieszkania w czasie wakacji. Jak radzić sobie z najemcą, który sprawia kłopoty? Jak dotrzeć do klienta, któremu chcemy wynająć mieszkanie? Czym się kierować, określając cenę najmu? Na te pytania w rozmowie z Iwoną Wysocką odpowiada Tomasz Burcon ze stowarzyszenia Mieszkanicznik.

Wiele osób, które chciałyby wynająć mieszkanie lub pokój na wakacje, nie decyduje się na to, bo boją się, że niepoważny lokator okaże się "nie do ruszenia". Tomasz Burcon rozwiewa te wątpliwości.

- Jeśli cokolwiek się dzieje, jest zakłócony porządek, to w pierwszej kolejności sugeruję wezwanie policji, ponieważ to jest jedyna instytucja, mająca odpowiednie uprawnienia, by wprowadzić porządek i wyprowadzić gości. Nie jest to najem długoterminowy, więc goście nie są chronieni ustawą o ochronie praw lokatorów. W związku z tym osoby, które nie przestrzegają reguł albo nie zapłaciły lub nie chcą zapłacić, można wyprowadzić - wyjaśnia ekspert.

Tomasz Burcon wskazuje też, jakie elementy warto umieścić w umowie najmu krótkoterminowego.

- Na pewno określiłbym kluczowe rzeczy, czyli datę "wprowadzki" i wyprowadzki, godziny, w których obowiązuje cisza nocna oraz jaka jest odpowiedzialność - radzi.