Dobrze mieszkaj

Prowadzi:  Iwona Wysocka

12:35

wtorek,

06 lipca 2021

Jak chronić dom przed zalaniem, a sprzęt przed zniszczeniem z powodu spięcia? Ekspert radzi [DOBRZE MIESZKAJ NA WAKACJE]

Po dwóch tygodniach wracamy z urlopu i okazuje się, że mieszkanie zamieniło się w jezioro. A w najlepszym wypadku komputer został nieodwracalnie zniszczony w wyniku spięcia. Damian Kuderczak z Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia radzi, jak uniknąć takiego scenariusza.

- Jeżeli jest to możliwe, należy odciąć główny zawór wody tak, aby nie było jej w dostępnej instalacji. W przypadku domów powinno to zminimalizować ryzyko wystąpienia szkody. W przypadku budynków wielomieszkaniowych oczywiście zakręcenie dopływu wody z jednej strony zminimalizuje wystąpienie szkody z naszej instalacji, ale ryzyko, że nastąpi zalanie na przykład ze strony sąsiada, oczywiście będzie występowało zawsze. Jeżeli nie ma możliwości pełnego odcięcia odpływu wody, należy odciąć go chociaż tam, gdzie jest to możliwe częściowo, na takich instalacjach, jak pralka czy zmywarka – wskazuje ekspert.

Za najpoważniejsze zagrożenie gość Iwony Wysockiej uznał uszkodzenia związane z przepięciami.

- Można tutaj wymienić uszkodzenia różnego rodzaju sprzętów, od drobnych, jak router, monitor czy telewizor, po większe sprzęty, jak systemy inteligentnego domu czy różnego rodzaju elektroniczne systemy, a nawet same instalacje elektryczne. Przede wszystkim wyróżniamy przepięcia zewnętrzne i wewnętrzne. Zewnętrzne to na przykład burza związana z wyładowaniem atmosferycznym. Wewnętrzne wynika na przykład ze zwarcia instalacji elektrycznej, obciążenia sieci. Wyjeżdżając na wakacje, jeżeli to możliwe, powinniśmy wyłączyć prąd – sugeruje ekspert.