Dobrze mieszkaj

Prowadzi:  Iwona Wysocka

12:30

wtorek,

27 października 2020

Termomodernizacja. Dlaczego warto ją przeprowadzać? "Budynki w Europie odpowiadają za 40 procent emisji gazów cieplarnianych"

W tej audycji rozmawiamy o termomodernizacji. Kiedy ją przeprowadzać? Robić od razu czy etapami? O to Iwona Wysocka pytała Katarzynę Grecką z Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii. Postaramy się też znaleźć odpowiedź na pytanie, kiedy należy oczekiwać zwrotu nakładów finansowych i jakie są dopłaty do takich prac.

- Myślę że z termomodernizacją wiele osób już się oswoiło. Termomodernizacja polega właśnie na poprawie parametrów energetycznych budynku czyli, wdrażaniu takich działań, które pozwolą na zaoszczędzenie energii, no i coraz częściej na stosowanie odnawialnych źródeł energii. Powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że w latach '60, '70, a nawet dalej, w całej Europie, nie tylko w Polsce, powstawało budownictwo o niskich parametrach cieplnych. Czyli takie budynki, w których nie zwracano szczególnej uwagi na ochronę cieplną i duża ilość ciepła po prostu była marnotrawna. Było to możliwe również dlatego że w tamtych latach tanie było paliwo i tania była energia cieplna. Świadomość ekologiczna konsekwencji spalania paliw nieodnawialnych i ich wykorzystywania była niższa, w efekcie budynki w Europie odpowiadają za 40 procent zużycia energii i prawie tyle samo emisji gazów cieplarnianych - mówiła Katarzyna Grecka.

 

(Fot. Hebi B./Pixabay)