Dobrze mieszkaj

Prowadzi:  Iwona Wysocka

12:30

wtorek,

06 października 2020

Ścienne, podłogowe, elektryczne, a nawet na podczerwień. Jakie ogrzewanie wybrać do domu lub mieszkania?

W audycji "Dobrze Mieszkaj" rozmowa z architekt wnętrz Joanną Gostkowską-Białek o grzejnikach, kaloryferach czy innych urządzeniach, służących do ogrzania mieszkania lub domu. Czy ogrzewanie podłogowe można stosować pod drewnianą posadzką? Czy grzejnik może pełnić też funkcję dekoracyjną?


- Jeżeli mamy taką możliwość, to możemy używać ogrzewania podłogowego, natomiast nie jest to takie proste w instalacji, jak grzejniki naścienne. To system rurek z wodą w posadzce, które musimy wcześniej przewidzieć w budowie domu czy mieszkania. Nie jest specjalnie dobrą decyzją instalowanie ogrzewania podłogowego w mieszkaniach starszego typu, ponieważ zabiera nam ono co najmniej kilka centymetrów w posadzce. Tego typu ogrzewanie po prostu należy zaprojektować - powiedziała Joanna Gostkowska-Białek.

- To, co nam zostaje, to grzejniki naścienne, których teraz jest przeogromny wybór, a jeśli bardzo nam zależy na ogrzewaniu podłogowym, to możemy użyć matę grzewczą, która jest siecią kabli rozkładanych na posadzce. Mieści się np. w warstwie kleju pod płytkami. Może być też pod panelami podłogowymi, podłogą winylową czy drewnianą. Jest to tak znikoma grubość, że nie sprawia żadnego problemu. Przy macie trzeba zawsze pamiętać o tym, żeby mieć termostat i żeby nie przegrzać tej podłogi, bo mogą się pojawić problemy. Nie jest to rozwiązanie ekonomiczne. Taka podłoga szybko się nagrzewa, ale też bardzo szybko się chłodzi, inaczej niż przy podłodze z ogrzewaniem wodnym - dodała architekt wnętrz.