Dobrze mieszkaj

Prowadzi:  Iwona Wysocka

12:30

wtorek,

15 września 2020

Jak dobrać kolor do pomieszczenia i uzyskać najlepszy efekt? Projektantka wnętrz udziela praktycznych rad

W audycji "Dobrze Mieszkaj" wracamy do malowania mieszkania. Przed tygodniem dowiedzieliśmy się o rodzajach farb dostępnych na rynku. Tym razem Iwona Wysocka rozmawiała z architekt i projektantką wnętrz Joanną Gostkowską-Białek o kolorach. Okazuje się, że odpowiedni dobór barwy może mieć wpływ m.in. na oświetlenie pomieszczenia.

- Od kilku lat odchodzimy od bardzo stonowanych kolorów, szarości i beżów, a zaczynamy bawić się kolorem. Wychodzi bardzo dużo interesujących kolorów, np. butelkowa zieleń, odcienie kolorów cegły, natury. Nie należy się tego bać. To nie znaczy, że musimy w takich intensywnych kolorach pomalować całe mieszkanie lub cały pokój. Wystarczy, że wybierzemy sobie jedną ścianę, którą uznamy za dekoracyjną, i taką ścianę możemy pomalować na bardziej intensywny kolor, a następnie dobrać dodatki do wnętrza w podobnym odcieniu - powiedziała Joanna Gostkowska-Białek.

- Pamiętajmy, że ten sam kolor może zupełnie inaczej wyglądać rano i wieczorem, przy sztucznym świetle i naturalnym oraz na każdej ścianie. Warto więc przemyśleć wybór nie tylko pod względem kompozycji, ale też tego, czy to będzie miejsce zaciemnione czy oświetlone. Jeżeli mamy obiekcje i zastanawiamy się, jak to będzie wyglądać, to wielu producentów oferuje małe próbki kolorów w mniejszym opakowaniu i możemy zrobić eksperyment w domu. Bo farba na próbniku wygląda inaczej - dodała Gostkowska-Białek.