Borem, lasem

Prowadzi: 

12:10

wtorek,

26 września 2017

Wysyp grzybów i mandatów w pomorskich lasach

Sezon grzybowy w pełni i mamy wysyp... mandatów - mówi Zbigniew Klawikowski szef Straży Leśnej Nadleśnictwa Gdańsk. Grzybiarze lubią zostawić samochód w miejscu niedozwolonym. Sypią się kary w wysokości najczęściej 100 złotych, chociaż przepisy dopuszczają w tym wypadku mandat do 500 złotych. Najgorsze jest jednak to, że ludzie wchodzą do lasów połamanych przez wichurę, w których jest po prostu niebezpiecznie.
Zachowanie w lesie zgodne z przepisami to jeden wątek rozmowy, drugim jest Ptasi Piknik. Zbigniew Klawikowski, znany też z amatorskich obserwacji awifauny, zaprasza słuchaczy, miłośników ptaków, przyrody, lasu i aktywnego spędzania czasu na łonie natury na siódmy PTASI PIKNIK.

ptasi piknik plakat30 września i 1 października w tym roku, wypadają Europejskie Dni Ptaków, dwudniowe wydarzenie obchodzone w 40 krajach Europy i Azji Środkowej, którego głównym celem jest zwrócenie uwagi ludzi na jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk w świecie przyrody – wielką jesienną migrację ptaków. Co roku kilkadziesiąt tysięcy ludzi od Portugalii po Kazachstan i od Norwegii po Cypr w pierwszy weekend października wyjątkowo uważnie przygląda się dzielnym podróżnikom.

            Zapraszamy od godziny 9 do 16 ( w sobotę i niedzielę) do wspólnego obserwowania migrujących nad naszymi głowami ptaków. Przy dawnej leśniczówce Krynica Morska w połowie drogi pomiędzy Krynicą Morską, a Piaskami pod okiem ornitologów i leśników wspólnie liczone będą przelatujące ptaki.

W programie Ptasiego Pikniku:
- warsztaty i nauka rozpoznawania gatunków,
- odłowy i obrączkowanie ptaków,
- opowieści o przyrodzie, lesie i gospodarce leśnej,
- spotkania z artystami zafascynowanymi przyrodą,
- konkursy z nagrodami,
- ognisko z poczęstunkiem,

W trakcie pikniku można będzie samodzielnie, z dostarczonych przez organizatora elementów, zbudować budkę lęgową i zabrać ją ze sobą w celu powieszenia w ogrodzie lub na przydomowej działce. Piknik jest imprezą bezpłatną i otwartą dla każdego. Wydarzenie organizują: Nadleśnictwo Elbląg i Stowarzyszenie Drapolicz. Partnerzy: Stowarzyszenie Ochrony Sów, Ogólnopolskie Towarzysztwo Ochrony Ptaków, Grupa Badawcza Kuling, Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana, Miasto Krynica Morska, Fundacja Akcja Bałtycka, Lanius Books oraz Tartak Jagodno.

Patronat medialny: Radio Gdańsk. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Włodzimierz Raszkiewicz