Borem, lasem

Prowadzi: 

12:20

wtorek,

09 maja 2017

Wspólne sadzenie lasu w Gdańsku. Mamy cztery tysiące drzew więcej

Gdańscy leśnicy i Miasto Gdańsk zaprosili mieszkańców miasta do wspólnego sadzenia lasu. Akcja odbyła się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w okolicach Niedźwiednika. Na powierzchni pół hektara posadzono cztery tysiące drzew. Chętnych do pracy nie brakowało, a w nagrodę można było dostać okolicznościowy certyfikat zaświadczający o samodzielnym posadzeniu drzewka.
Akcja wspólnego sadzenia lasu jest organizowana co roku. Tym razem drzewa sadzono przy Lipnickiej Drodze łączącej osiedle Niedźwiednik ze Złotą Karczmą. Wzięło w niej udział ponad tysiąc osób. Wielu mieszkańców specjalnie zrobiło z tej okazji wycieczkę rodzinną do lasu. Do akcji spontanicznie włączali się też spacerowicze, biegacze, rowerzyści.

sadzenie lasu 1
Wydarzenie ma promować zachowania proekologiczne i edukować.  Leśnicy chcą pokazywać, jak działa las i gospodarstwo leśne. Nie bez znaczenia jest też wspólna, rodzinna zabawa!

sadzenie lasu 2
Podobne sadzenia odbyły się już we wszystkich nadleśnictwach na Pomorzu. W tym roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku posadzonych zostanie łącznie ok. 16 milionów sztuk sadzonek. Większość z nich (ok. 90%) właśnie teraz - wiosną, reszta - jesienią. Najwięcej sadzi się sosny zwyczajnej, buka zwyczajnego, dębów: szypułkowego i bezszypułkowego. Będą też: modrzew europejski, klon jawor, lipa drobnolistna, daglezja zielona, dzikie drzewa owocowe i krzewy leśne: trzmielina brodawkowata, kalina koralowa, kruszyna pospolita, dereń świdwa i inne.

sadzenie lasu 3
Więcej o akcji sadzenia lasu będzie można usłyszeć w audycji "Borem, lasem" we wtorek 09.05.2017 o godzinie 12.30.

Włodzimierz Raszkiewicz