Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi: 

12:10

poniedziałek,

23 września 2019

Spłacili wielomilionową pożyczkę 20 miesięcy przed terminem. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne z pozytywnym wynikiem finansowym

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to jeden z niewielu w Polsce dużych szpitali klinicznych z pozytywnym wynikiem finansowym. UCK spłaciło wielomilionową pożyczkę 20 miesięcy przed terminem. Z prof. Marcinem Gruchałą, rektorem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, rozmawiała Beata Gwoździewicz.

- To, że dzisiaj Uniwersyteckie Centrum Kliniczne jest jednym z niewielu dużych, wielospecjalistycznych szpitali, który jest rentowny, to owoc wieloletnich wysiłków całego zespołu szpitala, jego zarządu, ale również uczelni - mówił prof. Marcin Gruchała. - Musieliśmy się trzymać długiego planu restrukturyzacji. Trzeba tu podziękować prof. Januszowi Morysiowi, ówczesnej pani dyrektor szpitala, Ewie Książek-Bator i Senatowi GUMed. Podjęli naprawdę odważną wówczas decyzję, przyjęcia tej niebagatelnej pożyczki, około 110 milionów złotych, pod zastaw nieruchomości, które należą do uczelni. Było to również bardzo poważne zobowiązanie szpitala i uczelni do wprowadzenia zmian w szpitalu. W 2011 roku wykonano audyt przez zewnętrzną, międzynarodową firmę, która jasno wskazała, jakich zmian musieliśmy dokonać w szpitalu. Nie były to zmiany łatwe i był to proces ewolucyjny - mówił gość Radia Gdańsk.