Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Andrzej Urbański

17:45

środa,

11 września 2019

Zabierają ze sobą cały sprzęt i wyruszają do Wenezueli. Dwie dentystki z Gdańska będą leczyć pacjentów w Punto Fijo

Dwie Gdańszczanki, jako jedyne dentystki z Polski, już 18 września wyruszą do Wenezueli, by leczyć mieszkańców tego kraju, który od lat ogarnięty jest ogromnym kryzysem gospodarczym. Wolontariuszki Joanna Wojciechowska i Ewa Piosik będą leczyć swoich pacjentów w gabinecie w Punto Fijo przez 6 tygodni.
Wyjazd jest możliwy dzięki współpracy Fundacji Redemptoris Missio z Caritas Polska. Z wolontariuszkami rozmawiał Andrzej Urbański.

W gabinecie w Punto Fijo został tylko fotel i lusterka stomatologiczne. Dentystki muszą zabrać ze sobą cały sprzęt - materiały, urządzenia, środki dezynfekcyjne, rękawiczki.

- Jedziemy tam przede wszystkim po to, by pomagać. Najpierw musimy zaznajomić się z personelem, przygotujemy gabinet i będziemy działać - mówiła Joanna Wojciechowska.

- Nastawiamy się na sytuacje trudne, ale jesteśmy przygotowane przez Jednostkę Wojskową GROM, którzy nauczyli nas, jak sobie ewentualnie radzić. Myślę jednak, że głównie spotkamy tam ludzi, którzy po prostu bardzo nas potrzebują, czekają na nas. Stanowimy przecież rodzinę ludzi na świecie. To będzie przygoda - dodała Ewa Piosik.
 
Wolontariuszki zorganizowały również zbiórkę pieniężną na znieczulenia pacjentów. Koszt jednego znieczulenia to ok. 20 zł. Dentystki chcą zebrać 10 tysięcy złotych. Można pomóc, wpłacając dowolną kwotę przez portal Pomagam.pl.