Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Andrzej Urbański

08:30

piątek,

06 września 2019

Jaka jest recepta na zgodne życie z uchodźcami? Odpowiada profesor Halina Grzymała-Moszczyńska

- Edukacja jest potrzebna po obu stronach. To nieprawda, że tylko społeczeństwo przyjmujące ma edukować gości - mówiła na antenie Radia Gdańsk ekspertka.

Gościem Dnia Radia Gdańsk była prof. Halina Grzymała-Moszczyńska, psycholożka kulturowa, religioznawczyni i badaczka psychiki uchodźców. Rozmawiał Andrzej Urbański.

- Wiara w to, że coś zrobi się samo, że jak oni przyjadą, to się jakoś ułoży i po prostu wejdą w naszą kulturę, może zrobić coś bardzo niedobrego. Może zrodzić się agresja, mogą pojawić się działania wypychające te osoby z danych społeczności. Nie wyobrażam sobie, żeby samo się dobrze ułożyło. Edukacja jest potrzebna po obu stronach. To nieprawda, że tylko społeczeństwo przyjmujące ma edukować gości. To tak, jakbyśmy my z naszej rzeczywistości zostali przeniesieni do Japonii. Niektórzy tam mówią po angielsku, kraj zamożny, ale nagle okazałoby się, że nie potrafimy tam funkcjonować, nie znamy kodów kulturowych. Aktualni uchodźcy są w dużo gorszej sytuacji, a też nie dostają tej wiedzy - podkreślała profesor Halina Grzymała-Moszczyńska.