Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi: 

08:30

poniedziałek,

02 września 2019

Europoseł Anna Fotyga ocenia wystąpienie prezydenta Dudy: "Krytyka ze strony Rosjan jest komplementem"

Podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej prezydent Andrzej Duda w bardzo mocny sposób przestrzegał przed powrotem imperialistycznych tendencji w Europie. - Przejawem tego jest proces borderyzacji w Gruzji, przesuwanie granic państwa pod kontrolą Tbilisi, ale przede wszystkim to, co dzieje się na Ukrainie - konflikt, agresja we wschodniej części tego kraju i nielegalna, nieuznawana i potępiana powszechnie aneksja Krymu - wyliczała Anna Fotyga, europoseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Podkreśliła też, że słowa obecnej głowy państwa nawiązują do wystąpień byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
- W bardzo wielu centrach politycznych ocena sytuacji jest podobna. Język prezydenta Lecha Kaczyńskiego w opisie sytuacji międzynarodowej słyszę wszędzie - w Brukseli, ale także z różnych stron sceny politycznej w Polsce. Mało kto jednak przyznaje, że mówi słowami prezydenta, który w czasie, kiedy dość wizjonersko przedstawiał bieg wydarzeń, był powszechnie potępiany. Gdyby wówczas zachodni politycy go słuchali, na świecie byłoby inaczej - przekonywała Anna Fotyga.

- Prezydent Duda mówił o konsekwencji wolnego świata, pokazywał przykłady tego, jak zdecydowanie i solidarnie trzeba reagować na przejawy agresji, chęć dominacji, wolę jednostronnego przesuwania granic, ingerowania w suwerenność państw. To, że Rosjanie krytykują to wystąpienie, jest komplementem dla prezydenta Dudy - stwierdziła.