Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Andrzej Urbański

08:30

czwartek,

15 sierpnia 2019

Jakie znaczenie miał "Cud nad Wisłą"? "Nie tylko zachowaliśmy suwerenność Polski, ale także uratowaliśmy tożsamość Europy"

15 sierpnia to wyjątkowa data dla Polaków. Obchodzimy wtedy Święto Wojska Polskiego, które zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej. Czy powinniśmy się cieszyć z rocznic takich jak pamiętny "Cud nad Wisłą"?

Gościem Andrzeja Urbańskiego był minister Jan Józef Kasprzyk - szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.


- 15 sierpnia to akurat data wielkiego zwycięstwa polskich wojsk nad armią bolszewików. Dlatego powinniśmy tę rocznicę świętować radośnie i wspólnotowo. To, co stało się w 1920 roku, ma wymiar nie tylko polski, ale również europejski i światowy. Trzeba przypomnieć, że wojna z bolszewikami nie tylko toczyła się o zachowanie niepodległości Polski, którą odzyskaliśmy w 1918 roku, ale również zatrzymaliśmy ich przed podbiciem całej Europy. W planach Lenina, Trockiego i Tuchaczewskiego po zdobyciu Warszawy było podejście aż po Gibraltar. Tak pewnie by się stało, ponieważ te nastroje rewolucyjne w Europie Zachodniej były bardzo duże. Na szczęście dzięki geniuszowi Józefa Piłsudskiego i wysiłkowi całego narodu nie tylko została zachowana suwerenność Polski, ale również uratowano tożsamość Europy - mówił Jan Józef Kasprzyk.