Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi: 

08:30

wtorek,

23 lipca 2019

Jarmark św. Dominika już w sobotę. Przeor klasztoru dominikanów: "To, że kościół św. Mikołaja jest zamknięty, nie oznacza, że nas nie będzie"

759. Jarmark św. Dominika zaczyna się już w tę sobotę. To impreza miejska, rozrywkowa, ale dominikanie i XIII-wieczna historia są obecni podczas tego wydarzenia są do dziś. Co dominikanie przygotowują na nadchodzący czas? 

Gościem Dnia Radia Gdańsk był ojciec Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów. Rozmawiała Anna Rębas.

- Ubolewamy z tego powodu, że kościół św. Mikołaja jest niedostępny, nie możemy wpuszczać zwiedzających, wiernych, ale to nie znaczy, że nie będzie nas na Jarmarku św. Dominika. W tym roku zapraszamy na dzień kulminacyjny - mszę świętą w uroczystość św. Ojca Dominika, założyciela dominikanów. Odbędzie się ona tradycyjnie 8 sierpnia o 12:00, ale tym razem w kościele św. Katarzyny. Jesteśmy bardzo wdzięczni klasztorowi karmelitów, że wykazali się braterstwem i gościnnością wobec nas - mówił gość Dnia Radia Gdańsk.

Dawniej, podczas jarmarku i nie tylko można było zwiedzać zakamarki kościoła św. Mikołaja. Czy ta możliwość powróci?

- Wiele osób się chwali, że mogło zobaczyć oryginalną więźbę dachową. Nie jest to jednak możliwe, nie tylko ze względu na awarię konstrukcji kościoła, ale też z powodu coraz bardziej rygorystycznych przepisów przeciwpożarowych. Dziś jest to tylko wejście techniczne, ale pracujemy nad tym, by kiedyś wpuszczać tam mniejsze grupy - dodał.