Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi: 

17:10

poniedziałek,

22 lipca 2019

Za kilka tygodni poznamy wykonawcę przekopu Mierzei Wiślanej. Które firmy spełniają warunki przetargowe?

Jeszcze kilka tygodni potrwa proces wyłaniania wykonawcy przekopu Mierzei Wiślanej. Najtaniej - bo za 992 miliony złotych - chce wykonać tę inwestycję konsorcjum belgijskiej Besix i polskiej grupy NDI. Podpisanie umowy z wykonawcą może odbyć się we wrześniu.

Gościem Dnia Radia Gdańsk była Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Rozmawia Anna Rębas.

- Firma NDI spełniała postawione przez nas warunki przetargowe i miała najniższą cenę. Jeśli chodzi o odpowiednie warunki - trzeba było się wykazać doświadczeniem w budowie odpowiedniego falochronu w przeciągu 8 lat, ta firma ma też odpowiedni personel. Program przewidywał 880 milionów za całość zadania - tyle było na program wieloletni, a na wspomniany zakres przeznaczono 718 milionów. Mamy jednak o około 260 milionów więcej. Uważam, że ta inwestycja jest potrzebna i sensowna. Chciałabym ją przeprowadzić w taki sposób, żeby nie wyrządzić szkód, żeby nie było to odbierane jako symbol czegoś nietrafionego - mówiła Anna Stelmaszyk Świerczyńska.