Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Jarosław Popek

08:30

środa,

19 czerwca 2019

Porozumienie wyciąga rękę do samorządów. Jarosław Gowin: "Kładziemy nacisk na rozwój ich kompetencji"

- W Gdańsku, Krakowie, Gdyni, Poznaniu czy Łodzi zakumulowany jest ogromny kapitał intelektualny i społeczny. Wraz z panią minister Emilewicz i samorządowcami Porozumienia, na czele z prezydentem Chełma Jakubem Banaszkiem, przygotowaliśmy program, który przedstawimy mieszkańcom dużych i średnich miast - mówił na antenie Radia Gdańsk Jarosław Gowin.
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego z partii Porozumienie, był Gościem Dnia Radia Gdańsk. Rozmawiał Jarosław Popek.

Jarosław Gowin podkreślał, że Porozumienie chce współpracować z samorządami. - Przedstawimy szczegóły programu adresowanego do mieszkańców dużych i średnich miast. Z szacunkiem do poglądów naszych oponentów, to uważam, że nie ma żadnego powodu, aby w dużych miastach to opozycja miała wygrywać wybory. Co prawda ostatnie wybory pokazywały, że można rządzić Polską bez dużych miast, ale trudno zrobić to w sposób mądry i skuteczny. W Gdańsku, Krakowie, Gdyni, Poznaniu czy Łodzi zakumulowany jest ogromny kapitał intelektualny i społeczny. Wraz z panią minister Emilewicz i samorządowcami Porozumienia, na czele z prezydentem Chełma Jakubem Banaszkiem, przygotowaliśmy program, który przedstawimy mieszkańcom dużych i średnich miast - mówił wicepremier.

- Jednym z elementów programu będzie plan deglomeracji: przenoszenia instytucji z Warszawy do innych miast wojewódzkich, a także innych instytucji z miast wojewódzkich do mniejszych miejscowości. Innym elementem jest program rozwoju energetyki odnawialnej i w ten sposób walka ze smogiem. W Trójmieście to nie jest problem tak dramatyczny, ale w Krakowie już jest. W obozie Zjednoczonej Prawicy czeka nas dyskusja na temat roli samorządności. Jako Porozumienie mamy program kładący nacisk na rozwój kompetencji samorządów. Jednak zdania na ten temat w obozie Zjednoczonej Prawicy są podzielone.