Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi: 

08:30

wtorek,

18 czerwca 2019

Minister o zniesieniu wiz dla Polaków: "Mamy nadzieję, że Donald Trump przywiezie nam we wrześniu miły prezent"

Zakończyła się 6-dniowa wizyta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Podczas pobytu w USA prezydent spotkał się m.in. z Donaldem Trumpem, czego efektem było podpisanie deklaracji dotyczącej polsko-amerykańskiej współpracy obronnej. Zgodnie z nią, do Polski przybędzie jeszcze około tysiąca amerykańskich żołnierzy.

Gościem Artura Kiełbasińskiego był minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

Andrzej Dera odniósł się do sprawy zniesienia wiz dla Polaków. Według amerykańskich deklaracji decyzja w ich sprawie ma zapaść w okolicach września. - Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział, że w ciągu 90 dni postarają się podjąć odpowiednią decyzję w sprawie zniesienia wiz dla Polaków. Polacy zarówno w Stanach, jak i ci w Polsce, marzą o tym. Dlatego mamy nadzieję, że jak prezydent Trump przyjedzie do Polski na obchody wybuchu II wojny światowej, to przywiezie nam miły prezent w postaci informacji o zniesieniu tego systemu - mówił minister.

- Największym sukcesem podczas pobytu prezydenta Andrzeja Dudy w Ameryce było podpisanie umowy ze Stanami Zjednoczonymi, która zwiększy liczebność i jakość wojsk amerykańskich w Polsce. To porozumienie zdecydowanie zwiększa nasze bezpieczeństwo jako kraju i przenosi nas z krajów kategorii B NATO do kategorii A, czyli tych pełnoprawnych członków. Kolejną dobrą informacją było uzyskanie zgody na zakup najnowocześniejszych samolotów F-35 piątej generacji. Jest jeszcze jedna rzecz, o której się tak dużo nie mówi, mianowicie powiązaliśmy się z amerykańskim biznesem. W Polsce będą nowe inwestycje, a to jest bardzo ważne dla polskiej gospodarki - podkreślał Andrzej Dera.

(Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRM)