Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi: 

08:30

środa,

29 maja 2019

Karol Guzikiewicz o porozumieniu z władzami Gdańska. "Teren wokół Pomnika Poległych Stoczniowców ma być wyłączony z polityki"

Prezydent Gdańska, "Solidarność" Stoczni Gdańskiej i Europejskie Centrum Solidarności zawarły porozumienie w sprawie obchodów rocznicy 4 czerwca. Tego dnia Plac Solidarności będzie otwarty dla wszystkich. - Mam nadzieję, że będzie spokojnie. Apeluję do ludzi, którzy chcieliby ten spokój zagłuszać o uszanowanie naszych uzgodnień. Możemy razem składać kwiaty, ale nie wyzywajmy się, a racje polityczne możemy eksponować gdzie indziej, nie przy Pomniku Poległych Stoczniowców. Zachowajmy godność tego miejsca - apelował Karol Guzikiewicz, przewodniczący "Solidarności" Stoczni Gdańskiej.

- Chodzi nam o to, by przy bramie numer 2 oraz przy pomniku był porządek. Zależy nam na uczczeniu tego miejsca i uniknięciu wystąpień, które nie mają charakteru rocznicowego. Okrągły stół samorządowców ma stać przy drzwiach wejściowych ECS, a nie obok pomnika. Władze Gdańska zgodziły się na to. Przy Pomniku Poległych Stoczniowców nie będzie żadnych wystąpień politycznych, z żadnych środowisk. Politycy są zaproszeni, będą tam, ale nie będą mogli składać żadnych oświadczeń i wykorzystywać tego miejsca do swoich celów. Porozumieliśmy się, że teren wokół pomnika jest wyłączony z bieżącej polityki - podkreślał Karol Guzikiewicz.