Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Artur Kiełbasiński

08:30

wtorek,

21 maja 2019

Port Centralny będzie kosztował ok. 12 mld złotych. "Te pieniądze mogą bardzo szybko się zwrócić"

- Już w poprzednim roku wpływy do budżetu z działalności Portu Gdańsk wynosiły około 20 miliardów złotych. Inwestycja pozwoli na jeszcze większe zyski - poinformował prezes portu na antenie Radia Gdańsk.

Gościem Dnia Radia Gdańsk był Łukasz Greinke. Rozmawiał Artur Kiełbasiński.

W poniedziałek przedstawiono projekt Portu Centralnego. - Jeszcze 2-3 lata temu nikt w to nie wierzył, a to jasne i konkretne plany. Port w Gdańsku jest poza dwudziestką europejskich portów. Jeśli chcemy liczyć się w Europie, to potrzebujemy nabrzeża głębokowodnego. Musimy obsługiwać statki z zanurzeniem 15-16 metrów - podkreślał Łukasz Greinke.

- Tak jak pokazała koncepcja, którą odebraliśmy, koszt może oscylować w okolicach 12 miliardów złotych. To kwota za całą budowę Portu Centralnego, wszystkich 9 terminali. To są olbrzymie kwoty, ale trzeba pamiętać, jak duże wpływy do skarbu państwa generuje gdański port. Za ostatni rok to było około 20 miliardów złotych z tytułu podatków czy ceł. Jeśli infrastruktura umożliwi przyjmowanie coraz większych jednostek, wpływy do budżetu będą dużo większe i inwestycja zwróci się skarbowi państwa bardzo szybko - mówił prezes Portu Gdańsk.