Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi: 

08:30

czwartek,

16 maja 2019

Najniższe bezrobocie od 30 lat, a z urzędów odchodzi coraz więcej pracowników. Dośla: "Odejścia liczone są w tysiącach"

Dane statystyczne pokazują, że mamy najniższe bezrobocie od 30 lat. Nadeszły czasy, w których to właśnie praca szuka człowieka. Czy w związku z tym urzędy i w ogóle cała sfera budżetowa zostanie zmuszona przez rynek, by podnosić płace?

Gościem Dnia Radia Gdańsk był Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". Rozmawiał Artur Kiełbasiński.

- Jeżeli już rynek wymusi pewne działania, to znaczy, że jesteśmy zapóźnieni. Wszyscy, gdy przychodzimy do urzędu, chcemy być dobrze obsługiwani rzetelnie, szybko i efektywnie. A trudno jest być usatysfakcjonowanym, gdy po drugiej stronie mamy urzędnika, który jest wynagradzany w sposób upokarzający. Pracownicy odchodzą, odejścia liczone są w tysiącach. Czy jest dobór negatywny? Zaczyna być tak, że na wolne miejsca pracy po prostu nie ma chętnych. To nas motywuje, by rozmawiać o zmianie zasad wynagradzania dla wszystkich tych grup zawodowych. W drodze negocjacji chcemy zbudować pewną ścieżkę dojścia tak, żeby co roku robić krok, który spowoduje, że pracownicy będą wynagradzani zgodnie ze swoimi umiejętnościami - mówił gość Radia Gdańsk.