Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi: 

17:10

środa,

15 maja 2019

Zbigniew Gutkowski o regatach Vendée Globe: "Polska bandera powinna tam być"

- To wielka impreza, która może wypromować każdy kraj i dobrych żeglarzy - mówi o okołoziemskich regatach samotników Vendée Globe Zbigniew Gutkowski. Jeden z najlepszych, polskich żeglarzy przyznał w rozmowie z Anną Rębas, że bardzo chciałby wystartować, ale wszystko zależy od sponsorów i pieniędzy.
W rozmowie Zbigniew Gutkowski zdradził, że cały czas próbuje znaleźć sponsorów, którzy sfinansowaliby jego start w prestiżowych regatach. - Trzeba mieć 5 milionów euro, żeby wybudować jacht. Dopiero wtedy można mówić o planach - powiedział żeglarz. - Cały czas próbuję znaleźć finansowanie. Za każdym razem jest ta niepewność, czy się uda kogoś przekonać i zebrać odpowiednie środki. - Poza tym trzeba mieć biznes plan, a wokół siebie dobrych menadżerów i fachowców od pozyskiwania środków - dodał gość Radia Gdańsk.

Zdaniem Zbigniewa Gutkowskiego regaty okołoziemskie to dyscyplina, która może wypromować każdy kraj i dobrych żeglarzy. - Jestem przekonany, że nasza Polska bandera też może i powinna pojawić się na starcie - powiedział żeglarz.

W studiu Radia Gdańsk Zbigniew Gutkowski opowiedział także o kulisach startu w regatach St. Maarten Heineken Regatta. Polska załoga na jachcie "I Love Poland" zwyciężyła zawody na Karaibach. - Wygraliśmy w marcu regaty z dużą przewagą, bo byliśmy lepsi. To, co zaprezentowaliśmy było naprawdę dobrą żeglarską robotą - powiedział gość. Annie Rębas opowiedział też o samej jednostce. - Jacht klasy Volvo Open 70 to śliczna łódka. To jacht dzielny i szybki. Jest to jednostka stabilna i przewidywalna. Choć kilka tygodni temu złamała maszt. Na tego typu jachtach łamią się maszty - zaznaczył Gutkowski i dodał, że zakup nie jest tani. To trochę kosztuje. Gdyby stało się to w regatach na morzu przy pełnej szybkości, to nikt by się nie wstydził takiej awarii.