Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Jarosław Popek

17:10

poniedziałek,

29 kwietnia 2019

Jarosław Sellin zapewnia: "Bazylika świętego Mikołaja w Gdańsku zostanie uratowana"

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin był Gościem Dnia Radia Gdańsk. Jak podkreślił, resort jest gotowy, by prace restauratorskie poprowadzić i częściowo sfinansować. Poza wnętrzem, pogarsza się także stan elewacji kościoła. Na murze odnowiły się stare, naprawione wcześniej, pęknięcia. Ponadto kamienne wieżyczki - tak zwane sterczyny - mają coraz więcej ubytków.

- Do końca czerwca poznamy rekomendacje specjalistów, czy zabezpieczać wszystkie fundamenty w całej przestrzeni kościelnej, co trwałoby wiele lat, czy wystarczy zabezpieczenie punktowe. Od tej ekspertyzy będzie bardzo wiele zależało. Jeden wniosek jest już złożony do programu Ochrona zabytków na ratowanie ścian wschodnich prezbiterium. Natomiast po ekspertyzie czerwcowej będziemy wiedzieli, jakie są potrzeby na drugą połowę roku i na kolejne lata. Wtedy czekamy na wniosek konkretny, jakie są oczekiwania ze strony Ministerstwa Kultury. Na pewno dopomożemy - zapewniał Jarosław Sellin na antenie Radia Gdańsk. 


Kościół jest zamknięty od pół roku. Prace remontowe na wschodniej elewacji mają być wykonane jeszcze w tym roku. Wewnątrz bazyliki powstanie natomiast drewniane rusztowanie, które podeprze spękane sklepienia.