Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi: 

08:30

poniedziałek,

11 lutego 2019

Minister Marek Gróbarczyk: "W najbliższych 15-20 latach trzeba będzie wybudować około 10 promów"

- W ramach rozwoju polskiej żeglugi został przyjęty rządowy program Batory, czyli program budowy nowych promów. W naszej polskiej perspektywie, w najbliższych 15-20 latach, trzeba będzie wybudować około 10 promów. To ogromny rynek dla stoczni - mówił w audycji Gość Dnia Radia Gdańsk minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Rozmawiał z nim Artur Kiełbasiński.

- Proszę zwrócić uwagę, jak trudno to wszystko spiąć i zacząć w ramach realizacji zadania. Jestem przekonany, że w tym roku ruszy budowa Ropaksa (pierwszego promu). W najbliższym czasie zostanie w tym celu zwołana konferencja, żeby przedstawić, jak będzie wyglądał cały kształt przemysłu stoczniowego - mówił minister Marek Gróbarczyk.
 
2018 rok to także rekordowy rok dla polskich portów. Po raz pierwszy w historii przeładunki przekroczyły 100 milionów ton. - Nastąpiła zmiana w zakresie transportu masy towarowej. Wydłużył się łańcuch dostaw. Te ładunki nie trafiają już, jak to się mówią, do "największego polskiego portu w Hamburgu", ale trafiają do polskich portów - mówił Marek Gróbarczyk.