Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi: 

08:30

piątek,

01 lutego 2019

Ekspert: "Polska liderem na mapie zanieczyszczeń powietrza w Europie"

- Na Pomorzu nie mamy kłopotu z jakością powietrza. Przeciągi pomagają w usuwaniu efektów niskiej emisji. Aglomeracja trójmiejska przez ilość ruchu jest zagrożeniem, ale są nim też małe miasteczka, gdzie nie ma systemu centralnego zaopatrzenia w ciepło, gdzie pali się indywidualnie - mówił w audycji Gość Dnia Maciej Kazienko, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku. Rozmawiała z nim Beata Gwoździewicz. 

Jakie jest miejsce Polski na mapie zanieczyszczeń Europy? - Niestety jesteśmy liderem. To wynika z naszej podstawowej formy zaopatrywania się w ciepło. Naszym głównym paliwem jest węgiel kamienny. Tym, co powoduje smog, są indywidualne gospodarstwa domowe. Tu jest ten problem - mówił Maciej Kazienko.

Pojawia się coraz więcej pozwów w sprawie smogu. Niedawno ze Skarbem Państwa wygrała aktorka Grażyna Wolszczak. Czy takich pozwów może być więcej? - Jeżeli takie będą orzecznictwa, to może tak być. To, co się dzieje z powietrzem w Polsce, jest efektem braku inwestycji. Powinniśmy edukować się wzajemnie. Powinniśmy pouczać naszych sąsiadów, którzy palą odpadami - mówił Maciej Kazienko.