Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi: 

08:30

środa,

09 stycznia 2019

Odejście od opieki w szpitalach na rzecz opieki ambulatoryjnej. "Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak potężne możliwości mają dziś chirurdzy"

Resort zdrowia podkreśla, że jednym z celów wprowadzanych zmian jest odejście od opieki w szpitalach i hospitalizacji z noclegiem na rzecz opieki ambulatoryjnej. Według ministerstwa prawie jedna trzecia szpitalnych łóżek (32 proc.) w całej Polsce jest niewykorzystana.

Gościem Dnia Radia Gdańsk był dr Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Rozmawiała Beata Gwoździewicz.

- Opieka jest skuteczniejsza. Szybkie działanie szpitali klinicznych powoduje, że dalsza opieka jest już opieką ambulatoryjną, specjalistyczną, tańszą i korzystniejszą dla chorego - nikt z nas nie lubi leżeć w szpitalu. Większość ludzi, którzy nie są związani z medycyną, nie zdaje sobie sprawy, jak potężne możliwości mają teraz chirurdzy, jaki jest nowoczesny sprzęt, jak szybko można wykonać nawet poważne zabiegi. Teraz operacja zaćmy trwa 10-15 minut i można wyjść ze szpitala w ciągu jednego dnia, kiedyś trzeba było leżeć w szpitalu. Służba zdrowia ulegnie pewnej modyfikacji organizacyjnej, ale na to potrzeba czasu - mówił gość.