Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi: 

08:30

wtorek,

25 lipca 2017

Emocje wokół prezydenckiego weta. Senator PiS: "Trzeba na to patrzeć jak na wielką szansę dialogu"

- To okazja do dialogu ze społeczeństwem, trzeba przeprowadzić dyskusję i wyjaśnić wszystkie wątpliwości - tak o decyzji zawetowania ustaw o SN i KRS przez prezydenta Andrzeja Dudę mówił w Rozmowie kontrolowanej Antoni Szymański, senator Prawa i Sprawiedliwości.

- Chciałbym na to spojrzeć pozytywnie - mówił gość Agnieszki Michajłow. - Mam świadomość, że podobny pogląd jak wicepremier Mateusz Morawiecki (który przyznał w rozmowie z mediami, że jest rozczarowany decyzją prezydenta - przyp. red.) wyraża wielu przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, którzy się tego nie spodziewali. Ja też nie spodziewałem się takiej reakcji, ona nie była sygnalizowana w poprzednich dniach przez prezydenta. Ale spójrzmy na to jak na wielką szansę. Jako na szansę na dialog nad ogromnie ważnymi ustawami - podkreślał Szymański.

Senator PiS zaznaczył, że ustawy o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa są bardzo ważne i dlatego potrzebna jest rozmowa. - Nawet gdyby te ustawy były przygotowane znakomicie i nie miały żadnego błędu, w sytuacji, kiedy one dla dużej części społeczeństwa są niezrozumiałe, budzą opór, trzeba przeprowadzić dyskusję i tak ją przepracować, żeby tego oporu nie było. Ja mam świadomość, że nie zaspokoimy w ramach prawa wszystkich oczekiwań i nie będzie tak, że sto procent społeczeństwa będzie zgadzało się na wszystkie rozwiązania. Natomiast na pewno należy pracować nad tym, aby było przekonanie, że idąc do sądu, zostaliśmy potraktowani sprawiedliwie. Żeby była pewność, że sądy są niezależne od władzy politycznej i są sprawne, bo tego obywatele oczekują - dodał Antoni Szymański.

mar