Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Anna Rębas

17:10

środa,

08 grudnia 2021

Uniwersytet Morski świętuje jubileusz ogromną inwestycją. "To centrum jest przyszłością uczelni morskich w naszym kraju"

Uniwersytet Morski w środę, 8 grudnia, świętuje 101 urodziny. Między innymi o tym jubileuszu, ale także o działalności uczelni w czasie pandemii oraz o ogromnej inwestycji, która właśnie jest realizowana, a która wprost nazywana jest przyszłością dla szkół wyższych, kształcących w branżach związanych z gospodarką morską, rozmawialiśmy w audycji "Gość Dnia Radia Gdańsk". 

 

Gościem Anny Rębas był profesor Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego.

Szkoła przez lata mocno się zmieniała, i to zarówno jeśli chodzi o aspekt edukacyjny, jak również o nazwę. Początkowo była to Państwowa Wyższa Szkoła Morska, później Wyższa Szkoła Morska, następnie Akademia Morska i w końcu Uniwersytet Morski. Rektor powiedział najpierw o tym, jak uczelnia funkcjonuje w obecnej, bardzo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.

- Mamy przygotowane trzy rozwiązania: stacjonarne, zdalne i hybrydowe. Obecnie, od kilku tygodni, pracujemy w trybie hybrdowym. Jest to związane ze wzrostem zachorowań, nie możemy podejmować ryzyka związanego z tym, że pracujemy klasycznie. Mamy zorganizowane to w ten sposób, że są np. dni wykładowe i wówczas wykłady odbywają się on-line. Słuchacze uczestniczą w nich, przebywając we własnych domach. Ale są też dni, kiedy przychodzą na uczelnie, bo wtedy mają ćwiczenia, laboratoria czy naukę w symulatorach, czyli to, czego nie da się przekazać zdalnie. I tak długo, jak będzie to możliwe, będziemy to kontynuować. To wynika z konwencji STCW, dotyczącej szkoleń przyszłych marynarzy. Natomiast na tych kierunkach, na których kształcimy ludzie nie na morze, tylko do pracy na zapleczu gospodarki morskiej, to większość zajęć ma charakter zdalny.

Prowadząca i jej gość rozmawiali też o przyszłości uczelni morskich, w tym też Uniwersytetu Morskiego, jaką jest budowane właśnie Centrum Offshore. Inwestycja trwa, umowy związane z procedurą przetargową są podpisane. W jakim zatem punkcie jest Uniwersytet Morski, jeśli chodzi o technologie offshore oraz morską energetykę wiatrową?

- Na początku kształciliśmy ludzi do pracy na morzu, czyli załogi statków, później (po drugiej wojnie światowej) pojawiło się zabezpieczenie lądowe, czyli firmy z sektora gospodarki morskiej, a teraz „trzecia noga”, czyli technologie offshore. Budujemy obok Twierdzy Wisłoujście, mamy tam plac o długości około 500 metrów bieżących. To centrum już wyszło spod ziemi, mamy fundamenty, są ściany parteru. Być może jeszcze w tym roku zaczniemy budować pierwsze stropy.raf