Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Jarosław Popek

08:30

środa,

24 listopada 2021

Kraje UE solidarne z Polską ws. sytuacji na granicy. Łukasz Jasina: mamy wsparcie Wielkiej Brytanii, Czech, Rumunii czy Niemiec

Polska liczy na wsparcie krajów Unii Europejskiej w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią - mówił w Radiu Gdańsk Łukasz Jasina, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W środę w tej sprawie premier Mateusz Morawiecki spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. - Do tej pory pomoc zadeklarowało już wiele krajów - dodaje rzecznik MSZ.

- Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem jest bardzo ważne w kontekście wsparcia Polski w tym, co się dzieje obecnie na naszej wschodniej granicy. Polska jest bardzo ważnym sojusznikiem Francji. Z kolei brytyjscy inżynierowie budują ogrodzenie, Czesi są gotowi wysłać żołnierzy, mamy także deklarację wsparcia z Rumuni. Ta pomoc dla nas to budowa wspólnej architektury bezpieczeństwa dla całej Europy - powiedział gość Radia Gdańsk.

- Jesteśmy zwarci w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Szczyt Grupy Wyszehradzkiej z Egiptem sprzed kilku tygodni, zbliżający się szczyt z Marokiem, to pokazuje, że naprawdę w wielu sprawach jesteśmy razem - podkreślał rzecznik MSZ.

- Niemcy też mają bardzo jasne stanowisko. Jesteśmy wspierani w sprawach białoruskich, jesteśmy wspierani jako państwo broniące wschodniej granicy UE. Zobaczymy, jak ta sytuacja będzie się rozwijała, bo konflikt się kończy, a w samych Niemczech idą zmiany, bo będzie wkrótce nowy rząd - zaznaczał.

Rzecznik MSZ mówił także o potencjalnych sankcjach dla Białorusi. - Bardzo często mówi się w mediach o zamknięciu przejść granicznych. Polska znacznie mniej ucierpiałaby na ograniczeniu handlu niż Białoruś, ale to wszystko są kwestie negocjowane z naszymi partnerami w Unii Europejskiej - dodał Jasina.

W środę premier Mateusz Morawiecki spotka się także z premierem Słowenii, która sprawuje obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Tematem dyskusji będzie także obecna sytuacja na polsko-białoruskiej granicy.

 

mim/mk