Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Michał Pacześniak

08:30

wtorek,

23 listopada 2021

Trwają konsultacje społeczne ws. ekoinwestycji. Szymon Gajda: na realizację programów jest nawet kilka miliardów złotych

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku szuka oryginalnych i innowacyjnych pomysłów na prośrodowiskowe inicjatywy. Od początku miesiąca trwają konsultacje społeczne, na co przeznaczyć część środków z budżetu instytucji. Wpłynęło już sporo wniosków - mówił w Radiu Gdańsk prezes funduszu Szymon Gajda.

- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza przeznaczyć na realizację programu "Czyste Powietrze" prawie dwa miliardy złotych. To, ile z tego przypadnie na nasze województwo, zależy od tego, jak bardzo będziemy aktywni w składaniu wniosków. Zachęcam wszystkich do tego, żeby, w miarę możliwości, myśleć o wymianie źródła ciepła na pompy i gaz. Są zdecydowanie bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku. Nie są tańsze, ale są na to środki w wysokości kilkunastu tysięcy złotych - powiedział gość Radia Gdańsk.

- Rozpoczęliśmy niedawno projekt "AgroEnergia", adresowany do rolników. Na województwo pomorskie przypada około pięciu milionów złotych do rozdysponowania. Wpłynęło już kilkadziesiąt wniosków. Prowadzimy też programy adresowane do organizacji pozarządowych, samorządów i mediów. Tradycyjnie myślimy o termomodernizacji jako o wymianie okien i dociepleniu elewacji. Zachęcałbym do implementowania systemów, które służą zarządzaniu energią cieplną i elektryczną. Te oszczędności mogą wzrosnąć maksymalnie nawet kilkukrotnie - dodał Gajda.

Mówił też o konsultacjach społecznych. - Wpłynęło już sporo wniosków i pomysłów. Mają one szanse na realizację w przyszłości. Część dotyczy magazynów energii i ich rozwoju, część miękkich kwestii, jak edukacja ekologiczna dorosłych. Czasem chodzi o drobne kwestie, jak domki dla jeży czy owadów. To bardzo cenne uwagi i głosy, bo dzięki nim wiemy, jakie są potrzeby mieszkańców - przyznał.


Gość Radia Gdańsk wspomniał na antenie o kwestii niekontrolowanej wycinki drzew. - Przede wszystkim brakuje świadomości, jak działa ekosystem. To przedmiot ogromnej troski funduszu. Brakuje edukacji ekologicznej dla dorosłych. Nasze dzieci są lepiej wyedukowane. Wycięcie lasu to zaburzenie tego ekosystemu. Przywrócenie go do równowagi nie jest proste. Samo posadzenie byle jakiego drzewka wcale nie przynosi pozytywnego rezultatu - zaznaczył.

 

mk/ua