Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Michał Pacześniak

08:30

wtorek,

21 września 2021

Sztandar wojskowy dla 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dowódca: "To duma i honor dla każdego żołnierza"

To będzie ważna uroczystość dla Siódmej Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W niedzielę odbędzie się nadanie sztandaru Siódmej Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Czym zajmują się terytorialsi, kto i w jaki sposób może dołączyć do służby oraz dlaczego warto wziąć udział w tej pięknej uroczystości? Między innymi na te pytania odpowiada "Gość Dnia Radia Gdańsk" kmdr Tomasz Laskowski.


Dowódca Siódmej Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej był gościem Michała Pacześniaka.

- W niedzielę 26 września, w miejscu bardzo ważnym dla każdego żołnierza, bo przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, Siódma Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kapitana marynarki Adama Dedio otrzyma sztandar z rąk prezydenta. Sztandar jest dopełnieniem wszelkiego działania, jakie nasza jednostka realizuje na co dzień. To jest symbol, znak, duma i honor dla każdego żołnierza, służącego w naszej brygadzie – wyjaśniał kmdr Tomasz Laskowski.


- Warto tu również wspomnieć o wydarzeniu, które odbędzie się 3 października w 71. Batalionie Lekkiej Piechoty w Malborku. Będzie to pierwsza, a zatem historyczna z punktu widzenia funkcjonowania naszej brygady, przysięga złożona przez pomorskich terytorialsów na sztandar naszej brygady - podkreślił.

Obecnie bataliony lekkiej piechoty stacjonują w Malborku i Słupsku, ale planowane jest powołanie kolejnych jednostek. - W przyszłym roku chcemy rozpocząć formowanie 72. Batalionu Lekkiej Piechoty w Kościerzynie, który będzie batalionem dwupołożeniowym. Dowództwo i dwie kompanie będą stacjonowały w Kościerzynie, natomiast ostatnia kompania, aby uzupełnić zasadę terytorialności i aby nasi żołnierze mieli jak najbliżej do miejsca pełnienia służby, zostanie dyslokowana w miejscowości Czarne - zdradził gość Radia Gdańsk.

Podczas rozmowy zastanawiano się także nad tym, czy nie istnieją obawy, że nie będzie wystarczającej liczby chętnych do pełnienia służby.

- Cały czas prowadzimy kampanię informacyjną, nasi rekruterzy spotykają się z kandydatami. Potwierdzeniem tego, że miejsce, gdzie będzie powołana kolejna jednostka nie jest przypadkowe [Kościerzyna, przyp. red.], był piknik zorganizowany w połowie sierpnia. Po tym wydarzeniu dotarły do mnie od rekruterów informacje potwierdzające, że właśnie ta miejscowość cieszy się dużym zainteresowaniem i ludzie tylko czekają na to, kiedy rozpoczniemy formowanie. Dodam, że w czasie Pikniku Lotniczego, który odbył się pod koniec sierpnia w Gdyni, okazało się, że było tam bardzo wiele osób zainteresowanych służbą u nas i z niecierpliwością oczekują oni na rozpoczęcie naboru - mówił kmdr Tomasz Laskowski.

Kto zatem może starać się o wstąpienie w szeregi brygady? - Szukamy każdego, kto chce poświęcić swój czas służbie ojczyzny i lokalnej społeczności. Aby zostać żołnierzem, trzeba mieć skończone 18 lat i posiadać obywatelstwo polskie. Szukamy każdej specjalności: informatyków, mechaników, humanistów, medyków, pielęgniarki, każdego, kto chce się zaangażować - podkreślił.

Prowadzący i jego gość podczas audycji rozmawiali też o tym, czym pomorska brygada tak naprawdę się zajmuje, jakie zadania realizuje na co dzień i jakie wyzwania jeszcze stoją przed żołnierzami, także w kontekście pandemii koronawirusa oraz wspierania działalności służb w zakresie usuwania skutków klęsk żywiołowych.

Na koniec komandor zaprosił do uczestnictwa w pikniku rodzinnym "WOT Games", który zostanie zorganizowany w najbliższa niedzielę, 26 września, w miejscowości Nowy Staw (powiat malborski). Będzie to świetna okazja nie tylko do zapoznania się z formacją, ale też do zabawy i nauki. Organizatorzy zaplanowali bowiem wiele atrakcji, które bezpłatnie dostępne będą w strefach aktywności sportowej i edukacyjnej dla dzieci. Nie zabraknie też pokazów sprzętu wojskowego, zaś na zakończenie zaplanowano koncert zespołu Enej. Piknik rozpocznie się o godz. 11:00, a więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na stronie internetowej wotgames.wp.mil.pl.


raf