Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Andrzej Urbański

17:10

piątek,

17 września 2021

Opowiedziane przez świadków historii. Historyk IPN zdradza szczegóły nowego projektu Instytutu

Opowiedziane.ipn.gov.pl to najnowszy projekt realizowany przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. W ramach portalu o tej nazwie możemy zapoznać się z archiwalnym zasobem Instytutu w zakresie historii mówionej.

Radio Gdańsk włączyło się w tworzenie przedsięwzięcia, nagrywając świadków opowiadających o najważniejszych zagadnieniach polskiej historii. O planach i zrealizowanych elementach projektu z Konradem Starczewskim, naczelnikiem Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, rozmawia Andrzej Urbański.

- Pomysł powstał w zeszłym roku, kiedy mieliśmy 40-lecie powstania "Solidarności". Zrodził się w Radiu Gdańsk. Dlatego, że mają państwo tutaj bezpośrednich świadków historii, którzy uczestniczyli w wydarzeniach sierpniowych 1980 roku. Pracując w IPN, zajmuję się m.in. prowadzeniem archiwum historii, ono jest na tyle specyficzne na tle innych podobnych instytucji, że my nagrywamy naszych świadków również kamerą. Zwróciliśmy się do Radia Gdańsk, żeby te nagrania zostały też zrealizowane w formie wideo, efektem tej współpracy było przekazanie do naszego archiwum ponad 50 nagrań ze świadkami historii, z ludźmi, którzy opowiedzieli niezwykle ciekawe historie związane z powstaniem "Solidarności" - mówił na naszej antenie Konrad Starczewski.

 (fot. mat. pras. IPN)