Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Michał Pacześniak

08:30

piątek,

17 września 2021

Wiceminister finansów o Polskim Ładzie: "Chcemy dać przedsiębiorcom możliwość wyboru"

Zmiany proponowane w Polskim Ładzie uproszczą system podatkowy - mówił w Radiu Gdańsk Jan Sarnowski, wiceminister finansów. Zaznaczył, że już teraz dużo łatwiej złożyć zeznanie podatkowe. - Udogodnienia przygotowano także dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Chcemy dać przedsiębiorcom możliwość wyboru - podkreślał piątkowy "Gość Dnia Radia Gdańsk". Rozmowę prowadził Michał Pacześniak.

- Opodatkowanie na zasadach ogólnych i możliwość wyboru różnych ulg podatkowych, które wspierają w działaniach - np. ulga badawczo-rozwojowa - to jedna ścieżka działania. Druga to nasza propozycja, żeby na każdym etapie rozwoju biznesu dla przedsiębiorcy stała otwarta alternatywa, a więc maksymalnie prosty sposób opodatkowania, taki, w którym nie ma tych wszystkich ulg, ale taki, który wiąże się z minimalnymi kosztami obsługowymi - mówił na naszej antenie wiceminister finansów. Jak podkreślał, część zmian dla przedsiębiorców ma wejść w życie na początku przyszłego roku.

 

Jan Sarnowski tłumaczył, że poprzez wprowadzenie Polskiego Ładu rząd chce także zachęcić przedsiębiorców o polskich korzeniach do powrotu do kraju. - Rozumiemy problemy, z jakimi muszą się mierzyć polscy przedsiębiorcy. Dlatego już od przyszłego roku zacznie działać ulga na powrót, nakierowana na aż 20 milionów osób polskiego pochodzenia, które mogłyby chcieć powrócić do Polski. Po to, żeby również tutaj się rozwijać. To część Polskie Ładu. Polega to na tym, że jeżeli osoby pochodzenia polskiego przez trzy lata nie mieszkały w Polsce, to po powrocie będą mogły przez cztery lata korzystać z ulgi w podatku dochodowym - dodawał.