Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Olga Zielińska

08:30

poniedziałek,

26 lipca 2021

Porozumienie ws. Nord Stream 2. Dr Grzegorz Lewicki: jest czymś smutnym, by nie powiedzieć skandalicznym

Presja na Rosję w sprawie dostaw energii to zabiegi PR-owe - mówił w Radiu Gdańsk politolog amerykanista Grzegorz Lewicki. Przypomnijmy, Stany Zjednoczone i Niemcy osiągnęły porozumienie, dotyczące budowy gazociągu biegnącego po dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec. Oznacza to wycofanie się przez Amerykanów z prób wstrzymania projektu za pomocą sankcji.

Grzegorz Lewicki uważa, że to niezrozumiała decyzja.

- Sam fakt, że występuje porozumienie z pominięciem krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest czymś smutnym, żeby nie powiedzieć skandalicznym. Wpisuje się w modus operandi, polegający na pomijaniu głosów i interesów tych krajów. Niemcy zdają sobie sprawę z tego, że niszczą de facto europejską architekturę bezpieczeństwa. Ten interes geopolityczny jest ewidentnie korzystny dla Niemiec i katastrofalny, jeśli chodzi o poczucie tożsamości i solidarności Unii Europejskiej - powiedział gość Radia Gdańsk.

Mówił także o możliwości przyjęcia Ukrainy do NATO. - Oczywiście, że należałoby to rozważyć. Dla Polski, gdyby naszych wschodnich sąsiadów przyjęto, byłoby to bardzo duże osiągnięcie, stabilizujące sytuację polityczną i bezpieczeństwo w regionie. Polska i Ukraina proponują nie tylko zatrzymanie tego katastrofalnego dla bezpieczeństwa rurociągu Nord Stream 2, ale też łączenie systemów energetycznych krajów Europy Wschodniej. Ponadto pewną presję dyplomatyczną na Rosję - dodał.

Rząd USA zapewnia, że porozumienie z Niemcami przewiduje wiele mechanizmów, zmniejszających ryzyko użycia przez Rosję dostaw energii, jako broni przeciwko Ukrainie i krajom wschodniej flanki NATO. Niemcy zobowiązały się też do finansowego wsparcia energetycznej transformacji Ukrainy oraz Inicjatywy Trójmorza.